Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Iz grada
Privreda
Poljoprivreda
Saobraaj
Turizam
Zdravstvo
Iz Optine
Crna hronika
Ostalo iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Aktuelnosti -
 
Odrana konferencija za tampu u vezi sa utvrivanjem prava vlasnitva nad jezerima na Balkani

10.11.2015..

Naelnica opštine Mrkonji Grad Divna Anii odrala je danas konferenciju za štampu povodom trajanja postupka utvrivanja prava vlasništva na nekretninama na kojima se nalaze Malo i Veliko jezero Balkana. Ona je istakla da nije zadovoljna posljednjim rješenjem Republike uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Banja Luka, kojim se postupak nakon etiri godine opet vraa na poetak, što je nedopustivo, obzirom da se radi o jezerima kao prirodnim dobrima od opšteg interesa.

Graanima Mrkonji Grada je poruila da e predstavnici vlasti koristiiti svoja zakonska prava i mogunosti, u "borbi" oko jezera, jer jezera ne mogu da budu privatno vlasništvo.

"Jezera  ne mogu da budu privatno vlasništvo i samim tim smo pokrenuli zahtjev za pokretanje upravnog spora kod Pravobranilaštva Republike Srpske, zato što nas oni zastupaju. Nezadovoljni smo posljednjim rješenjem Geodetske uprave za  imovinsko-pravne poslove u   pokrenuemo upravni spor i pustiti sud da odlui", rekla je Aniieva.

Podsjetila je da se od  2012. godine vodi  spor kod Republike uprave za geodetske i imovnisko-pravne poslove PJ Mrkonji Grad, oko utvrivanja prava vlasništva nad jezerima na Balkani.

"Prvim rješenjem Podruna jedinica Geodetske uprave u Mrkonji Gradu odbila je zahtjev TC Balkana da ona postane vlasnik. Meutim, oni su se alili i drugostepenim rješenjem Republika uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove u Banja Luci je poništila  to rješenje i vratila cijeli spor na ponovni postupak. Ponovnim postupkom i utvrivanjem svih injeninih stanja Podruna Jedinica u Mrkonji Gradu donosi ponovo rješenje kojim osporava da se jezera uknjie i da budu privatno vlasništvo, odnosno predmet rješava u korist opšteg javnog dobra, u korist drave i svih stanovnika opštine Mrkonji  Grad. Po ponovnoj albi, Republika uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove ponovo poništava rješenje Podrune jedinice u Mrkonji Gradu i ponovo vraa postupak na ponovno odluivanje. Znai, i nakon etiri godine se nalazimo na poetku", rekla je Aniieva.

"Svi znamo kako su nastala jezera na Balkani, da su jedna prirodna cjelina, da je to vodna površina, ma kako se ona vodila u katastru i papirima i kao takva i po svim zakonima koji idu u korist tome mislimo da ne moe da bude u privatnom vlasništvu", istakla je Aniieva.

Aniieva je rekla da postoji hiljade injenica i stavri, na terenu, a najviše moralnih, na strani da tu bude javno dobro.

"Ono što zakon kae jeste da i po zakonu o privatizaciji i po zakonu o stvarinim pravima vodna površina ma kako ona nastala kao javno dobro ne moe da bude predmet privatizacije. Znai, mi imamo injenicu da je u periodu od 1959. do 1961. godine opština kupovala zemljište od privatnih vlasnika, da je bog dao tako da na tom mjestu postoji jedna prirodna cjelina koja moe da se napuni vodom sa izvora koji postoje ispod velikog jezera i sa rijekama koje dotiu, kao i da je 1979. godine  to preneseno tadašnjoj Krajini na raspolaganje i upravljanje. Nekakvim udom, kada je nastupila privatizacija je to ušlo u program privatizavcije i to je ono ime sa sad niko više ne bavi", kae Aniieva. Dodajui da postoji izvještaj Direkcije za privatizaciju koji je pun raznih neloginosti i nedovoljno dokaza, kao i uvjerenje Investiciono razvojne banke koja sad prati cijeli taj proces u kojem je konstatovano da u onom programu o privatizaciji koji se tada desio nedostaju pravni osnovi za sticanja dijela zemljišta, da se to vodi na drugim korisnicima, da dio parcela nema dokumentaciju, da dio graevinskih objelata nije uplanjen ni uknjien, da imaju sredstva u sporu i da nije dostavljena dokumentacija.

Ali sve ovo nije bio dovoljan argument da se pokrene cijeli postupak oko utvrivanja pravog i injeninog stanja šta je to moglo da bude predmet privatizacije.

Aniieva je navela da sada postoje razna tumaenja da li je to prirodno ili vještako jezero na Balkani.

"Prirodno, jer mi imamo rijeku koja protie kroz Mrkonji Grad i koja izvire  iznad Balkane, prolazi kroz jezero, te nastavnja dalje. Znai,  vi imate jednu rijeku, jednu vodnu površinu koja u jednom svom dijelu zauzima samo neki drugi oblik i ponovo nastavlja svoj tok i sad odjednom na jednom tom dijelu koja je jedna takva prirodna cjelina to treba da bude privatno vlasništvo. Mislim da je to apsurd i da ne postoji nigdje u svijetu", istakla je Aniieva.

Opština Mrkonji Grad trenutno nije ni vlasnik, ni posjednik, niti organizuje bilo kakve aktivnosti u  vezi sa ureenjem, išenjem jezera i dr.

Izvor: www.mrkonjic-grad.rs.ba


 

Podijeli na Facebook-u

Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Balkana
Utopio se mladi iz Ribnika 25.7.2017.
Utopio se mladi iz Ribnika 24.7.2017.
Obavjetenje: Javna rasprava u vezi Zoning plana podruja posebne namjene TRC 'Balkana' 14.2.2017.
Balkana pod opsadom policije: Inspekcija rui objekte Turistikog centra 27.5.2016.
Odrana ponovna javna rasprava o nacrtu PPPPN TRC 'Balkana' 10.12.2015.
Potpisan ugovor o izvoenju radova na izgradnji trim staze na Balkani 7.10.2015.
Raspisan javni poziv za izbor najpovoljnijeg ponuaa za izgradnju trim staze na Balkani 4.8.2015.
Tinejder se utopio, Hitnu ekali skoro sat?! 16.7.2015.
Tinejder se utopio na Balkani 15.7.2015.
Balkana prepuna kupaa 7.7.2015.
Nesavjesnim isputanjem vode iz jezera na Balkani mjetanima priinjena materijalna teta 11.12.2013.
Voda u jezerima Balkana neispravna za kupanje 15.8.2013.
Izrada Prostornog plana za Balkanu - Javni poziv za prijedloge i sugestije 3.7.2013.
Manifestacija 'Dani kosidbe Balkana 2013' 7.6.2013.
ienje i ureenje Malog jezera na Balkani 29.5.2013.
Podmornica za vjenanja pod vodom! 25.10.2012.
Poela djeija kola glume ''Balakana 2012'' 25.7.2012.
Jezera mnogima zamijenila more 11.7.2012.
Balkana kao klizalite 16.2.2012.
Tragedija na Balkani: Krenuo da spasava utopljenika, pa se utopio i on 15.7.2011.
Dani kosidbe na Balkani 29.6.2011.
Prodaje se www.visitbalkana.com 10.5.2011.
Gdje je restoran? 2.11.2010.
Lokal u Banjaluci za cijelu Balkanu 15.3.2010.
Vidovi mijenjao imovinu prije odobrenja 5.12.2009.
Nemaju dozvolu, a hoe da grade stazu 9.10.2009.
Prirodne ljepote ekaju svjetske goste 25.8.2009.
Korporativna nekultura 31.7.2009.
Jovanu Vidoviu prijete tubom 28.7.2009.
Dani kosidbe Balkana 2008 - Foto-galerija 8.7.2008.
Januar na Balkani 10.1.2007.
Zatvorena Likovna kolonija Balkana 2006 1.8.2006.
Tee voda 'ladna 22.9.2005.
Proitajte jo i...
Poelo ienje i ureenje dijela korita Crne rijeke 11.6.2018.
U Mrkonji Gradu padao grad veliine ljenika 4.6.2018.
Dan za aktivnu porodicu u Peckoj 28.5.2018.
Obiljeen Dan pobjede nad faizmom 10.5.2018.
Zavrena akcija Sakupljajmo PET ambalau 4.5.2018.
Mladi Crvenog krsta obiljeili Svjetski dan zdravlja 12.4.2018.
Pomen za borce i civile ubijene prije 22 godine 1.4.2018.
Prevencija i zatita zdravlja ena-predavanje i besplatni mamografski pregledi za 110 ena u Podranici 28.3.2018.
Boro Zelenkovac: iv sam, nikad ivlji! 15.3.2018.
Poljoprivrednici zadovoljni planiranim Programom za podsticaj 14.3.2018.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com